idea, world, pen-1880978.jpg

Proč jsou sny důležité?

Lidé poznali skrytou sílu snů již před stovkami let. Proč jim ale přišly sny tak zajímavé a přisoudili jim takovou důležitost?

Můj osobní zájem o sny začal už před mnoha lety a doprovází mne tak opravdu dlouho. Za tu dobu jsem měla možnost mluvit na toto téma s velkým množstvím lidí. Někteří z nich byli zkušení snící, jiní teprve sbírali základní informace. Byli ale samozřejmě i tací, kteří k tomuto tématu neměli naprosto žádný vztah (a přesto jsme se k němu nějak záhadně dostali!)

Paradoxně nejzajímavější otázka přišla naprosto z nečekaného úhlu pohledu a svým způsobem byla lehce šokující.

„A proč prosím tě jsou ty sny tak důležité? Trávíš tím tolik času, to ti to opravdu něco dává?“

Chvíli jsem na danou osobu nechápavě hleděla. To snad nemohla myslet vážně! Ale myslela. V první chvíli jsem si myslela něco o nechápavých lidech, než jsem se zastavila a došlo mi, že člověk, který se tomuto tématu běžně nevěnuje, jeho kouzlo prostě chápat nemusí. 🙂 Začínající naštvání tak ustoupilo a dalo prostor nové myšlence.

A tak vznikl i podnět pro tento článek.

Sny jsou úžasným prostředím, které navštěvujeme (vědomě či nevědomě), každou noc. Je to hřiště pro naši fantazii, koupelna pro naši mysl, která si zde přepere myšlenky a události za celý den ale i prostor pro vědomé snění. Sny tak slouží nejen, jako nástroj pro psychohygienu (v různých úrovních práce s nimi) ale i jako zdroj energie a vitality či moudrosti.

Každý večer, když uléháme do postele tak máme jedinečnou možnost spojit se se svým vlastním nitrem. Dokonce je možné říct si, jaký výsledek nám má spánek přinést!

Svět snění je obrovský a stejně jako vesmír nebo oceán není zcela prozkoumán. Dává nám tak možnost zažívat něco, co pamatujeme, jako děti. Pamatujete si ten pocit? Za každým rohem, dveřmi se mohlo objevit něco, co jsme ještě neviděli! A stačilo k tomu, aby jste se dostali na místo, které neznáte… Poznávání nového je jeden z velkých zdrojů dětské radosti, kterým se zároveň i učí.

U dospělých se tento fenomén tzv. počitků, začíná s postupujícím věkem snižovat. Je to přirozený výsledek našeho poznávání světa. Jak stárneme, snáze si pamatujeme věci, zejména díky tomu, jak k nim přiřazujeme kontexty, události, lidi nebo emoce. Abychom tak k nějaké podobné nové zkušenosti mohli dojít, musíme buď změnit náhled na věci nebo cestovat do místa, kde jsme ještě nebyli.

Ve snění přitom ale nemusíte cestovat daleko. Dokonce nemusíte fyzicky jet nikam. Stačí jen lehnout si do své známé postele a vydat se směrem nočního dobrodružství. A jak to funguje? Je to celkem prosté. Logika snů je jiná. Můžete v nich navštívit známé místo ale za jeho dveřmi, oknem nebo v jiné části se najednou zjeví prostor, který bychom tam nečekali. Dokonce tam může být i to známé místo ale ve zcela jiné podobě! A nové spojení plné údivu je na světě. Není to fascinující?

Můj osobní názor je, že právě díky všem těmto vlastnostem našeho vnitřního hřiště a jeho zákonitostem, je to prostor, který je schopný nás nejen uklidnit či inspirovat ale i doplnit naši hladinu energie. Ale o tom si řekneme, zase někdy příště.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.